preloader

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Prosta zabawa, która zapewni Ci pół godziny spokoju

Proste, a jednocześnie rozwijające zabawy, które zajmą malucha na kwadrans lub dwa to święty graal większości rodziców. Ile dalibyście by w spokoju wypić ciepłą (!) kawę i przejrzeć gazetę, dokończyć rozdział książki lub odpowiedzieć na kilka emaili ze świadomością, że zapewniacie jednocześnie wartościową i rozwijającą stymulację Waszemu dziecku? No właśnie. 
I teraz zjawiam się ja z jednym z naszych zabawowych pewniaków - glutkiem z mąki ziemniaczanej i wody. W internecie znalazłam oczywiście również inne, nieco bardziej eleganckie nazwy: magiczny piasek, masa sensoryczna. Technicznie rzecz biorąc jest to zaś ciecz nienewtonowska - substancja pozornie płynna, zachowująca jednak pewne cechy ciała stałego. No ale u nas funkcjonuje jako ziemniaczany glutek i kropka. 

IMG_9046

Aby zrobić glutka z mąki ziemniaczanej i wody będziemy potrzebować, niespodzianka - mąki ziemniaczanej i wody. W proporcji mniej więcej 5:2, choć najlepiej sprawdza się metoda prób i błędów. Przyda się też miska i ręcznik, a w pobliżu - kubek z zapasową wodą. Bo rozrzuconego na ręczniku glutka można pozbierać i wrzucić z powrotem do miski - woda wsiąka w ręcznik, glutek tężeje więc trzeba później uzupełnić mu wodę. 

IMG_9029

Mieszamy jedno z drugim, kładziemy miskę na ręczniku, ręcznik na podłodze, dokładamy dzidziusia i zajmujemy się swoimi sprawami. Albo zanurzamy ręce w misce i bawimy się razem z pociechą, bo zapewniam was - to wciąga!


IMG_9018IMG_9054IMG_9063IMG_9065IMG_9067


A jakie korzyści rozwojowe niesie ta zabawa? 


IMG_9061IMG_2922

Proste? Fajne? Spróbujcie koniecznie! W zanadrzu mam jeszcze co najmniej dwa pomysły na sensoryczne zabawy z mąką ziemniaczaną w roli głównej - jak tylko uda mi się przygotować dokumentację fotograficzną niezwłocznie się z Wami podzielę! :) 

IMG_9062

Podobał Ci się artukuł? Podziel się nim udostępniając na Facebooku - będzie to dla mnie sygnał, że cenisz moją pracę :) 

Instagram