preloader

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Jak wygląda konsultacja chustowa?

Decydując się na kontakt z doradcą zastanawiasz się pewnie, jak takie spotkanie wygląda. Z pewnością różni się od warsztatów czy pogadanki, w których już być może uczestniczyłaś. Przede wszystkim dostosowane są indywidualnie do Was - wybrane przez doradcę wiązania odpowiadają na konkretne potrzeby dziecka i rodziców. 
 

Gdzie? 


Konsultacje odbywają się z reguły w Waszym mieszkaniu - tam, gdzie Ty i maluch czujecie się swobodnie i pewnie. Nie ma jednak przeszkód, by spotkać się w innym miejscu, na przykład sali warsztatowej doradcy. 
 

Przed konsultacją...


To, jakich wiązań nauczy Cię doradca zależy od kilku czynników: Twojego samopoczucia i stanu zdrowia, potrzeb maluszka i Waszego dotychczasowego doświadczenia w chustonoszeniu. 

Dlatego ważne jest, aby już podczas umawiania się na konsultacje przekazać doradcy jak najpełniejszy obraz sytuacji: 


Kiedy umawiać się na konsultacje? 

Konsultacje chustowe trwają z reguły 3 godziny. Najbardziej efektywne są wczesnym rankiem - maluchy z reguły są wtedy w najlepszym nastroju i chętnie współpracują. To Ty znasz jednak najlepiej swoje dziecko i jeśli wiesz, że najlepszą porą dla niego jest wczesny wieczór - nie ma przeszkód, by spotkać się właśnie wtedy. 

Dobrze, gdy w konsultacji uczestniczy także tata (lub mama, gdy głównym uczącym się jest tata! :) - bywa pomocny zwłaszcza wtedy, gdy chcesz przećwiczyć wiązanie na lalce a dziecko potrzebuje być przytulane i nie daje się odłożyć. 
Tata jest także wsparciem przy nauce wiązania - jeśli zapamięta technikę będzie mógł przypomnieć Ci kolejność ruchów i ćwiczyć z Tobą również po wyjściu doradcy. 

Z pewnością unikamy momentów, kiedy dziecko czuje się po prostu źle. Konsultacje w trakcie choroby malucha lub dzień po szczepieniu nie są dobrym pomysłem -  złe samopoczucie albo obolała po wkłuciu nóżka mogą skutecznie uniemożliwić zawiązanie chusty i narazić dziecko na niepotrzebny stres. 


Czego potrzebujesz podczas konsultacji? 


Do przeprowadzenia konsultacji potrzebny jest doradca, chusta, rodzic i dziecko. Najlepiej pozytywnie nastawiony rodzic i spokojne dziecko, którego potrzeby zostały zaspokojone. Dlatego warto zaplanować konsultację w takiej porze dnia, kiedy maluch najlepiej funkcjonuje - przy noworodkach oczywiście trudno złapać ten moment, ale u starszych niemowląt pewnie zauważysz już jakąś tendencję. Przed konsultacją nakarm i przewiń dziecko. Ale bez obaw - będziesz mogła zrobić to również w dowolnym momencie konsultacji. 

Zdarza się, że już w ciąży mama chce spotkać się z doradcą. Z reguły lepiej jest odroczyć naukę wiązania na chwilę, kiedy maluch będzie już z Wami. Trudno jest nauczyć się poprawnego wiązania z dużym brzuszkiem, zupełnie inaczej też pracuje się na lalce niż na Waszym prawdziwym, realnym, urodzonym Skarbie :) Jednak jeśli mama bardzo chce zacząć motać już od pierwszych dni po porodzie, potrzebuje pomocy w wyborze pierwszej chusty lub pragnie dowiedzieć się więcej o prawidłowej pielęgnacji dziecka - nic nie stoi na przeszkodzie by spotkać się jeszcze przed porodem. 

Właśnie, chusta. Podczas konsultacji nie musisz mieć własnej - doradca przyjedzie do Ciebie z kilkoma do wyboru. Pomoże też wybrać i kupić tę Waszą pierwszą (z reguły z rabatem od polskich producentów). 

Spotkanie rozpoczyna się z reguły krótkim wstępem teoretycznym o rozwoju układu ruchu dziecka i prawidłowej pielęgnacji w pierwszym roku życia. Doradca opowiada o kręgosłupie malucha i o tym, dlaczego tak ważna jest jego prawidłowa pozycja dla prawidłowego rozwoju. Następnie pokaże Ci wybrane wiązanie i przećwiczycie je wspólnie na lalce, by finalnie zamotać Twoje dziecko. Jeśli wyrażacie chęć i zostaje jeszcze czas, uczycie się kolejnego wiązania lub dwóch. 

Po konsultacjach doradcy często pozostają z rodzicami w kontakcie jeszcze przez jakiś czas - służą radą w kwestii wyboru chusty, pomagają ocenić poprawność wiązania na podstawie przesłanych przez Was zdjęć lub filmików. 
 

Gdzie znaleźć doradcę? 
 

Jako absolwentka szkoły noszenia ClauWi rekomenduję zawsze doradców po tych właśnie szkoleniach. Pełną bazę znajdziecie na stronie www.clauwi.pl.
 

Instagram