preloader

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Czeskie Skalne Miasto Adrspach - rodzinnie i z chustą

2017-06-08
Kolejne miejsce z mojej życiowej listy. Chciałam, pragnęłam, musiałam! A bez chusty mogłabym co najwyżej przespacerować od kasy do jeziorka i z powrotem… ;)
Z naszej bazy wypadowej w Czarnej Górze podróż trwała niecałe 2 godziny, z przystankiem w małym sklepiku gdzieś przy granicy na wymianę waluty i uzupełnienie zapasów Studentskiej.
 
Adrspach to mała, czeska wioska w Karkonoszach, na terenie rezerwatu „Národní přírodní rezervace Adršpašskoteplické skály”. Drugie wejście do Skalnego miasta znajduje się zaś w miejscowości Teplice nad Metuji. Zwyczajowo mówi się też o dwóch częściach skalnego miasta - adrspaskiej i teplickiej. Oba wejścia łączy szlak, można wejść jednym, wyjść drugim lub zrobić pętlę. Przy wejściach są parkingi, toalety, gastronomia, sklepik z pamiątkami i o ile dobrze pamiętam - również kantor. Oraz kasy - wejście jest oczywiście płatne, dorośli 70 koron czeskich, dzieci do 6 rż bezpłatnie.
 
IMG_8669

Adrspaskie skały swój kształt zawdzięczają erozji - a dokładniej niejednolitej budowie i różnej odporności ich poszczególnych elementów na czynniki erozyjne takie jak woda, wiatr, mróz czy słońce. W efekcie powstały formacje skalne o zaskakujących kształtach i nazwach - koniecznie zwracajcie uwagę na umieszczone przy nich tabliczki! :) Dla turystycznej popularności Skalnego miasta kluczowe znaczenie miał ponoć pożar w 1824 roku, który odsłonił skały i ułatwił do nich dostęp. Pierwsi turyści zostawiali na skałach napisy upamiętniające obecność - wyszukiwanie i rozszyfrowywanie ich może być świetną zabawą.
 
IMG_8534
IMG_8582IMG_8597

Najbardziej rozpoznawalnym miejscem Skalnego Miasta jest oczywiście brama gotycka.  
Szlak zaczyna się przed jeziorem na terenie dawnej piaskowni. Trasy są dobre oznaczone, dwie - łatwiejsza - 1,5 km i 40 minut - prowadzi dookoła jeziorka. Możemy też skorzystać z łódki i przeprawić się na drugą stronę.  Druga jest dłuższa i trudniejsza - 3,5 km i ponad 3h) ale do pewnego momentu nadaje się do spaceru z wózkiem - szerokie, ubite ścieżki wiodą i aż do wodospadów gdzie zaczyna się druga, trudniejsza część - prowadzi przez przewężenia i szczeliny skalne oraz schodki a podejścia są czasem bardzo wąskie i wysokie więc na dalszy spacer chusta/nosidło były jedyną opcją.  
 
IMG_8515IMG_8579IMG_8529
IMG_8602IMG_8547IMG_8551IMG_8561

Warto pamiętać, by nawet przy upałach zabrać ze sobą coś ciepłego - zwłaszcza gdy podróżujemy z dzieckiem. Między skałkami bywało naprawdę chłodno. No i polecam wstrzelić się w termin poza sezonem, w tygodniu, rano - w przeciwnym razie musimy liczyć się z licznym towarzystwem.
 
 

Instagram